23.05.2024

“7. Uluslararası İyilik Ödülleri” sahiplerini buldu

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı’nın (TDV) düzenlediği, “7. Uluslararası İyilik Ödülleri”, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın katılımıyla gerçekleştirilen törende sahiplerini buldu.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen törende konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bizleri iyiliğin cihanşümul şemsiyesi altında böylesine kıymetli bir programda buluşturan Diyanet Vakfımıza ve Diyanet İşleri Başkanlığımıza şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum.” dedi.

Diyanet Vakfının, 49 yıldır Türkiye ve dünyanın dört bir yanında yürüttüğü faaliyetlerle farklı coğrafyalara iyilik tohumları serpmeye, dostluk, dayanışma ve kardeşlik köprüleri kurmaya devam ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

“Üstat Necip Fazıl’ın, ‘Tohum saç bitmezse toprak utansın, hedefe varmayan mızrak utansın.’ ruhuna uygun şekilde karşılık beklemeden koşan koşturan, ter döken vakfımızın kıymetli mensuplarını kutluyor, özverili çalışmalarından ötürü kendilerine teşekkür ediyorum. Yurt içindeki özellikle de ‘İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır.’ düsturunu kendisine rehber edinen Türkiye Diyanet Vakfı, görüyoruz ki görkemli bir çınar gibi günden güne serpiliyor, büyüyor, tüm dünyaya dal budak salıyor.”

Diyanet Vakfının, yurt içinde 1003 şubesi ve dünyanın 149 ülkesindeki eğitim, kültür, sosyal hizmetler ve yardım faaliyetleriyle Türkiye’nin medarıiftiharı olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

“Biz, komşu açken tok yatanlardan olamayız. Kardeşlerine sırtını dönenlerden olamayız. ‘Bana ne’ diyenlerden, ‘Her koyun kendi bacağından asılır’ diyenlerden asla olamayız. İnançta kardeşlerimiz olan müminlere, hilkatte kardeşimiz olan insanlara karşı hepimiz sorumluluk taşıyoruz. Kendimiz huzur içinde, sevdiklerimizle beraber barış ve emniyet içinde yaşarken hemen yanı başımızdaki insani dramlara kayıtsız kalamayız. 13 yıldır vatan hasretiyle yürekleri kavrulan Suriyeli muhacirlere, bir lokma ekmek bulamadığı için anasının kucağında son nefesini veren Somalili, Sudanlı, Yemenli çocuklara, tam 76 senedir evlerine, yurtlarına, topraklarına geri dönmenin hayalini kuran Filistinli kardeşlerimize karşı mesuliyetimiz vardır. Bunları yok sayamaz, göz ardı edemeyiz.”

İyilik Ödülleri’nin dalga dalga büyüyen etkilerinden memnuniyet duyuyoruz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ne mutlu, kalplerinde hiçbir ayrım yapmadan mazlum ve muhtaçlara yer açabilenlere diyorum. Ne mutlu, karşılığını sadece Allah’tan bekleyerek infak edenlere diyorum. Mevla bizleri de kardeşlik görevlerini yerine getirenlerden eylesin diye dua ediyorum.” dedi.

Diyanet Vakfının, Uluslararası İyilik Ödülleri marifetiyle şefkat ve yardımlaşma sancağını ülkenin ve dünyanın dört bir yanında yücelttiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

“İmanlı ellerin, ihlaslı kalplerin, aydınlık yüzlerin, vicdan sahiplerinin yaptığı iyilikler, Uluslararası İyilik Ödülleri ile takdir ediliyor, destekleniyor. İyilik Ödülleri'nin dalga dalga büyüyen etkilerinden memnuniyet duyuyoruz. Rabbim iyilik neferlerinin ecirlerini arttırsın, çalışmalarını bereketli kılsın diyorum. Hep beraber izledik, bu güzel hikayeleri görüp de duygulanmamak elde değil. Hepimizin içini ısıtan güzel örnekler, iyiliğin, dürüstlüğün ve merhametin evrensel olduğunu, sınır tanımadığını, dil, ırk, renk, mezhep ayırt etmediğini bizlere bir kez daha hatırlatıyor. Yurt içi iyilik ödüllerini kazanan İbrahim Taşdemir, Ahmet Seferoğlu, Turgut Kılıç ve Necmettin Erbakan Akyüz kardeşlerimi tebrik ediyorum. Yurt dışı iyilik ödüllerimizi takdim edeceğimiz Bisibo Amani, Adeviyye Salih ve Halil Kastrati’yi burada ayrıca kutluyorum.

Yurt İçi Vefa Ödülleri’mizi bu sene, merhum Ömer Faruk Bilgili hocamız adına Zeliha Bilgili’ye, Ali Fuat Atik’e, Murat Kekilli’ye ve Duygu Kaçaranoğlu’na tevcih edeceğiz. Vefa Ödülü’nü kazanan kardeşlerimi de tebrik ediyor, 30 yılı aşkın Diyanet İşleri Başkanlığımız bünyesinde önemli görevler ifa etmiş Hatay İl Müftümüz Ömer Faruk Bilgili hocamızı burada rahmetle yad ediyorum. Yurt Dışı Vefa Ödülleri’ni ise Gazze’den Halid Nabyan adına Yusuf Ebu Hassır’a, can Azerbaycan’dan Server Beşirli kardeşlerimize ve temsilcilerine takdim edeceğiz. Ödüller vereceğimiz tüm kardeşlerimizin iyilik ve başarı öykülerinin, istikrarlı bir şekilde sürmesini temenni ediyorum. Şunu hepimiz çok çok iyi biliyoruz, dünya işte buradakiler gibi hamiyetperver insanların yüzü suyu hürmetine dönmektedir. Etrafımızı kuşatan onca acıya, kötülüğe, zulme, mazlumların gökyüzünü çınlatan onca feryadına rağmen dünya halen ayaktaysa, sebebi iyi insanların, güzel insanların, sizin gibi iyiliksever insanların varlığıdır.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'de ve yeryüzünün farklı noktalarında iyiliği, kardeşliği ve güzelliği yaymak için yardımseverlerin yaptıkları çalışmaların daim olmasını dileğinde bulundu.

Başkan Erbaş: “TDV, 149 ülkede milyonlarca insana milletimizin cömertliğini gösterdi”

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, törende yaptığı konuşmada, bugün dünyanın zor zamanlardan geçtiğini belirterek, “Hemen hemen bütün coğrafyalarda yaşanan savaş, şiddet, terör, yoksulluk gibi sorunlar yeryüzünü kasıp kavurmaktadır. İçinden geçtiğimiz bu süreçte, iyiliği yeniden hayatın merkezine, insanlığın gündemine taşımayı gaye edinen ‘Türkiye Diyanet Vakfı Uluslararası İyilik Ödülleri’ daha da anlamlı hale gelmektedir.” dedi.

Başkan Erbaş, İslam’ın, dünya ve ahiret huzuru için bizleri iyiliğe, cömertliğe, adalete, merhamete davet ettiğine işaret ederek, “Yüce Rabbimiz; ‘İyilikle kötülük bir olmaz. Sen kötülüğü en güzel şekilde iyilikle ortadan kaldır’ buyurmak suretiyle bizlere her halükarda iyilik yapmayı emretmekte ve iyiliğin gücüne vurgu yapmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Diyanet İşleri Başkanlığı ve TDV’nin, Türkiye’de ve tüm dünyada ihtiyaç duyulan her yere, herhangi bir ayrım gözetmeden iyilik elini uzattığını kaydeden Başkan Erbaş, şöyle konuştu:

“2023 yılı itibariyle 750 bini bulan vekaletle kurban hissesiyle ülkemizin her yerinde ve 7 kıtada bayram sevincine katkı sunuyoruz. Böylece TDV, dünyanın 149 ülkesinde ve ülkemizin her yerinde milyonlarca insana milletimizin cömertliğini ve devletimizin büyüklüğünü tanıtmaya vesile olmuştur. Yurt içi ve yurt dışında öncülük ettiğimiz ramazan paketleri, zekat ve sosyal yardımlarla, inşa ettiğimiz cami ve külliyelerle, 40’ı aşkın dil ve lehçede yayınladığımız eserlerle, yurt içinden ve yurt dışından eğitimine katkıda bulunduğumuz on binlerce öğrenciyle, İslam Araştırmaları Merkezi, 29 Mayıs Okullarımız, 29 Mayıs Üniversitemiz ve daha pek çok farklı alanda yaptığımız faaliyetlerle Diyanet İşleri Başkanlığı ve TDV olarak iyiliğin iyileştirici gücüne destek olmaya gayret ediyoruz.”

550 bin etkinliğimize 9 milyon gencimiz katıldı”

Başkan Erbaş, “Küresel, fesat, ifsat, fitne ve tefrika şebekelerinin, sapkın anlayışların, terör örgütlerinin özellikle hedef kitle olarak seçtiği çocuklara, gençlere, aileye yönelik hizmetlere ayrı bir önem veriyoruz. TDV’nin de desteğiyle bu kapsamda 1723 Manevi danışman, 2000 kadar gençlik koordinatörü, 1649 Diyanet izci lideri ile 1198 Diyanet gençlik merkezinde kişilik ve kimlik oluşumunda çocuklarımıza ve gençlerimize rehberlik etmeye, rol model olmaya, milli manevi değerleri aşılamaya, sahih dini bilgiyi aktarmaya devam ediyoruz. 2023 yılında sadece gençlerimize yönelik yerel, ulusal ve uluslararası düzeyde 88 projeyle din, eğitim, kültür, sanat, spor, izcilik, kişisel gelişim, dil ve benzeri alanlarda gerçekleştirdiğimiz 550 bin kadar etkinliğe toplamda yaklaşık 9 milyon gencimiz katılmıştır.” şeklinde konuştu.

Ailenin kurulması, korunması ve güçlendirilmesine yönelik binlerce program yaptıklarını aktaran Başkan Erbaş, Aile ve Dini Rehberlik Merkezlerinde 2023 yılından bugüne kadar gerçekleştirilen binlerce faaliyete 3 milyon aşkın vatandaşın katıldığını belirtti.

Fitne ve fesadın peşinde koşanlardan daha çok çalışmak zorundayız”

Başkan Erbaş, kötülüğü ortadan kaldırmanın yolunun iyiliği egemen kılmaktan geçtiğini belirterek, “Bunun için de iyiliği isteyenler ve savunanlar olarak bizler, kötülüğün, fitne ve fesadın peşinde koşanlardan daha çok, daha güçlü, daha sistemli çalışmak zorundayız. Diyanet İşleri Başkanlığı olarak 150 bin kadar hocamızla ve onların aileleriyle bu mefkure doğrultusunda çalışmalarımızı devam ettiriyoruz.” dedi.

Ödül Sahipleri

Bu ödül törenini iyiliğe emek ve gönül veren herkese bir minnet ve şükran nişanesi olarak gördüklerini dile getiren Başkan Erbaş, ödül sahiplerini açıklayarak şunları söyledi:

“Görev yaptığı camiyi ziyaret eden turistlere, hazırladığı dokümanlarla Kur’an-ı Kerim’i ve İslam dinini kendi dillerinde anlatarak onlara inanç, kültür ve medeniyetimizi tanıtmaya gayret eden İzmir Selçuk ilçesi İsa Bey Cami’nin imam hatibi, 2017 yılında terör örgütü PKK ile girdiği çatışma sonucu şehit olan Ahmet Alp Taşdemir polisimizin babası yani aynı zamanda şehit babası İbrahim Taşdemir hocamıza ödül vereceğiz.

Kayseri’de 1410 cami için 25 yıl boyunca elektrik enerjisi üretecek güneş panellerini kurup Türkiye Diyanet Vakfı’na bağışlayarak bu alanda iyilik öncüsü olan, bilgisini, tecrübesini ve kazandıklarını insanların hizmetine sunan elektrik mühendisi Ahmet Seferoğlu Beyefendiye ödülümüzü takdim edeceğiz.

Her gün çöpe atılan bozulmamış ekmekleri toplayıp kuşlara dağıtarak hem canlılara iyilik yapma hem de israfın önüne geçme, sıfır atık sıfır israf hususunda toplumsal bir farkındalık oluşturmayı başaran ‘kuşların babası’ Turgut Kılıç kardeşimize, iyilik ve merhamet dolu kalbiyle mazlum Filistin halkının yanında yer alarak Avrupa Kung-fu şampiyonası madalya töreninde, kazandığı ödülün iptal edilmesini göze alarak, İsrail’in yaptığı katliamı, soykırımı tüm dünyaya haykıran, Dünya Kung-fu Şampiyonu Necmettin Erbakan Akyüz’e, henüz lise öğrencisiyken tanıştığı işitme engelli arkadaşlarıyla iletişim kurabilmek için işaret dilini öğrenen, sonrasında ülkesi Burundi’de zor şartlar altında yaşayan Müslüman çocuklar için bir dernek kuran, kadınlar için dikiş atölyeleri ve Türkiye’den gelen bağışlarla işitme engelliler için bir eğitim merkezi açan Bisibo Amani Hanımefendiye, Suriye iç Savaşı’nda iki evladını şehit vermesinin ardından toprağını terk etmeyip İdlib’e gelen ve hayatta kalan tek oğlu için uygun bir müfredat hazırlayarak bunu bir eğitim seferberliğine dönüştüren Adeviyye Salih Hanımefendiye, ülkesi Kosova’nın yetimlerine kol kanat gererek Balkan Yetimleri Derneği’ni kuran, açtığı aşevleri ve yaşlılar eviyle Kosova’dan Sırbistan’a ve Makedonya’ya uzanan bir iyilik yolu oluşturan Halil Kastrati’ye iyilik ödüllerini takdim edeceğiz.”

Vefa Ödülleri

Başkan Erbaş, vefa ödülünü alanları da açıklayarak, şöyle devam etti:

“Meslek hayatında 30 yılı aşan tecrübesiyle nice güzel örneklikler bırakan, Hatay Müftüsü iken Türkiye’nin acıyla sarsılıp yasa boğulduğu 6 Şubat depreminde enkaz altında kalarak rahmet-i Rahman’a kavuşan Ömer Faruk Bilgili hocamıza, Denizli valisi olarak görev yaparken asrın felaketinden en çok etkilenen illerimizden Hatay’a koordinatör vali olarak atanan, kendisine birkaç ay önce kanser teşhisi konmasına rağmen bu durumu yakınlarından bile gizleyip Hatay’da canını hiçe sayarak hizmete devam eden Ali Fuat Atik valimize, Filistin ve Mescid-i Aksa için sesiyle, sözüyle, duruşuyla kendini gösteren, Türkiye Diyanet Vakfı’nın insanlığın hizmetinde olduğu her alanda canla başla çalışan, iyilikte, vefada, insanlıkta herkese örnek olan TDV Gönüllüsü değerli sanatçımız Murat Kekilli’ye, Kur’an kurslarımızda çocuklarımız için büyük emek sarf eden tüm Kuran kursu öğreticilerimiz adına, milletimizin büyük bir teveccüh gösterdiği 4-6 yaş Kur’an Kurslarımızın ilk örneği olarak Rize Sahil Cami’nde açılan 4-6 yaş Kur’an kursumuzun ilk öğreticisi olan Duygu Kaçaranoğlu’na, Filistin’in tüm asil halkı adına, gözünden sakınarak büyüttüğü torunları kollarında can verirken, kalbinde beslediği iman, takva ve şükür bilinci sayesinde büyük bir metanet sergileyerek herkese örnek olan Gazzeli Ebu Ziya dedeye ve ülkemizin 6 Şubat’ta maruz kaldığı büyük afetin hemen ardından, Bakü’den arabasına yüklediği yardımlarla yola koyularak iyiliğin en güzel örneklerinden birini sergileyen, Türkiye ve Azerbaycan arasındaki sarsılmaz bağı, kardeşliği perçinleyip gönlümüzde taht kuran Server Beşirli kardeşimize de vefa ödüllerini takdim edeceğiz.”

Konuşmaların ardından ödül sahipleri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın elinden iyilik ödüllerini aldı.

Törene, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Diyanet İşleri Başkan Yardımcıları Doç. Dr. Selim Argun, Doç. Dr. Burhan İşliyen, Kadir Dinç, Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürü İzani Turan ve çok sayıda davetli katıldı.