30.08.2023

Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan 30 Ağustos Zafer Bayramı mesajı

Bugün, aziz milletimizin tarihin en büyük kahramanlık destanlarından birini yazdığı 30 Ağustos Zaferi’nin 101. yıl dönümünü idrak etmenin onur ve heyecanını yaşıyoruz.

Ülkemizi işgal ederek paylaşmak isteyen sömürge güçlerine karşı milletimiz, inancını, vatanını, hürriyetini ve mukaddes değerlerini korumak için kadın, erkek, genç ve yaşlısıyla seferber olarak kahraman ordumuzla birlikte tarihte eşi görülmemiş bir direniş göstermiştir.

Vatan topraklarını düşmandan tamamen temizlemek adına 26 Ağustos 1922 tarihinde başlatılan Büyük Taarruz, ordumuzun destansı mücadelesi sayesinde 30 Ağustos 1922 tarihinde şanlı bir zaferle sonuçlanmış; milletimiz, istiklal ve istikbalini yeniden kazanmıştır. Bu zaferle milletimiz, ne pahasına olursa olsun bağımsızlığından asla ödün vermeyeceğini tüm dünyaya ilan etmiştir.

Tarihimizin önemli dönüm noktalarından biri olan 30 Ağustos Zaferi göstermiştir ki hiç kimse, onurumuzu, namusumuzu ve mukaddesatımızı çiğneyemeyecek, şehadetleri dinin temeli olan ezanlarımızı susturamayacak, bağımsızlığımızın sembolü ay yıldızlı al bayrağımızı gönderden indiremeyecektir.

Bugün bizlere düşen, ecdadımızın büyük zorluklarla kazandığı 30 Ağustos Zaferi’ni bütün yönleriyle derinlemesine okumak, inanç, umut, azim ve fedakârlık sembolü bu mücadele ruhunu nesilden nesile aktarmaktır. Milli ve manevi değerlerimiz etrafında kenetlenerek birlik, beraberlik içerisinde ülkemiz ve milletimizin huzur ve refahı için var gücümüzle çalışmaktır.

Bu vesileyle; başta cumhuriyetimizin kurucusu, Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm silah arkadaşlarını, istiklal mücadelemizin bütün kahramanlarını şükran ve minnetle yad ediyoruz. Geçmişten bugüne vatanımız, dinimiz, ezanımız, bayrağımız, istiklal ve istikbalimiz uğruna feda-yı can eden bütün şehitlerimize ve ahirete irtihal eden gazilerimize rahmet ve mağfiret diliyoruz.

Aziz milletimizin 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutluyor; vatanımızı, milletimizi, devletimizi ilelebet payidar eylemesini Yüce Rabbimizden niyaz ediyoruz.

Diyanet İşleri Başkanlığı