27.10.2022

Rize’de yapımı tamamlanan Müftü Mahallesi Berat Camii dualarla açıldı

Rize Müftülüğü, Türkiye Diyanet Vakfı Rize Şubesi ve Berat Camii Eğitim ve Kültür Derneği’nin öncülüğünde Rize Merkeze bağlı Müftü Mahallesi’nde hayırseverlerin katkı ve destekleriyle inşa edilen ‘Müftü Mahallesi Berat Camii’ dualarla ibadete açıldı.

Rize Müftü Mahallesi’nde bir apartman altında; zamanında mescit olarak yaptırılan ancak artan nüfus yoğunluğu nedeniyle kapasitesi yetersiz kalan Berat Camii için yeni bir cami inşa edilmesi kararı alınmıştı. 25 Ocak 2021 tarihinde 500 metrekare alan üzerinde yapımına başlanan 750 kişi kapasiteli cami inşaatı hayırseverlerin destek ve katkılarıyla kısa zamanda tamamlanarak açılışı gerçekleştirildi.

İl Müftülüğünce düzenlenen açılış merasiminde konuşan Rize Valisi Kemal Çeber, "Cami yapımına başlanırken o gün Bismillah dedik bugün ise tamamlandığını gördüğümüz için canı gönülden göğsümüzü gere gere Elhamdülillah diyoruz. Mahallemizin böyle bir camiye ihtiyacı vardı. Çok güzel bir eser meydana geldi. Hayır işlerinde öncülük ettiği için Rizelileri çok seviyoruz. Camimizin inşa edilmesinde katkıları olan hayırsever iş insanlarına ve emeği geçen tüm vatandaşlarımıza en içten şükranlarımı sunuyorum." dedi.

İl Müftüsü Naci Çakmakçı gerçekleştirdiği konuşmada, “Bu güzel mabedin açılışını gerçekleştirmeyi bizlere nasip ettiği için Yüce Rabbimize hamd ediyor, son derece mutlu olduğumu ifade etmek istiyorum.” dedi.

Müftü Çakmakçı, "Allah’ın mescidlerini ancak Allah’a ve âhiret gününe inanan, namazını kılan, zekâtını veren ve yalnız Allah’tan korkup çekinen kimseler imar edebilirler. İşte bunların doğru yolu bulanlardan olmaları umulur." mealindeki Tevbe Suresinin 18. ayetini hatırlatarak "Her kim Allah için bir mescit bina ederse, Allah ona cennette bu mescidin benzeri (bir köşk) bina eder." hadis-i şerifine vurgu yaptı.

Çakmakçı, “İmarı için gayret gösterdiğimiz kapıları bizim için ardına kadar açık olan camileri, aynı zamanda ihya etmek gibi bir görevimizin de olduğunu unutmayalım. Camilerimizi asr-ı saadetteki canlılığına kavuşturmalıyız. Bu noktada bireysel bazı sorgulamalar yaparak özellikle cami-aile ilişkimizi gözden geçirmeliyiz. Diyanet İşleri Başkanlığımız tarafından uygulamaya geçirilen cami içi ve cami dışı faaliyetlere ailece katılım sağlamalıyız. Çocuklarımızı küçük yaşlardan itibaren caminin neşesiyle tanıştırma sorumluluğumuz var. Bu konuda geç kalma lüksümüz yoktur.” diyerek caminin yapımında emeği geçen, destek olan, katkıda bulunan herkese teşekkür etti.

Caminin yapımında destekte bulunan hayırseverlere Rize Valisi Kemal Çeber tarafından teşekkür belgesi takdim edildi.

İl Müftüsü Naci Çakmakçı’nın duası ile birlikte kurdele kesilerek cami ibadete açıldı.

Açılış programına Vali Çeber’in yanı sıra Rize Belediye Başkan Vekili Muhittin Aydın Bilsel, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Yılmaz, İl Jandarma Komutanı Jan. Alb. Ali Güngör, İl Emniyet Müdürü Nurettin Gökduman, Müftü Yusuf Karali Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdürü Dr. Seyit Badır, İl Milli Eğitim Müdürü Engin Emen, eski Belediye Başkanı Halil Bakırcı, kurum müdürleri ve mahalle halkı katıldı.