18.07.2022

“15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” etkinlikleri demokrasi nöbetiyle devam etti.

“15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” etkinlikleri kapsamında Rize’de 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanında şehitlerimiz için program düzenlendi.

Akşam namazının ardından 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanında, demokrasi nöbeti tutulmaya başlanıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan demokrasi nöbetinde, Kur’an-ı Kerim okundu, İl Müftülüğü ilahi grubu tarafından ilahi dinletisi gerçekleştirildi. İl Müftü Vekili Abdulkerim Karabıyık tarafından, şehitlerimiz için okunan Hatm-i Şeriflerin duası yapıldı.

15 Temmuz hain darbe girişimini sırasında Şehit olan kahramanlarımızın isimleri okundu ve Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın canlı yayın konuşması dinlendi.

Rize Müftülüğü ve Türkiye Diyanet Vakfı Rize Şubesi olarak açtığımız çadırda; etkinliklere katılan vatandaşlara ikramda bulunuldu.

Demokrasi nöbeti 00.13 saatinde tüm Türkiye'ye de eş zamanlı olarak camilerimizden aynı anda sela okunması ile sona erdi.

Demokrasi nöbetine Rize Valisi Kemal Çeber, Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Yılmaz, Vali Yardımcısı Gülhani Ozan Sarı, İl Müftü Vekili Abdulkerim Karabıyık ve Müftü Yardımcısı Abdullah Köseoğlu’nun yanı sıra il protokolü, din görevlileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.