18.06.2022

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Güneysu Merkez Camii’nde hutbe irad etti

Muhterem Müslümanlar!

Okuduğum ayet-i kerimede Yüce Rabbimiz şöyle buyuruyor: “Biliniz ki, mallarınız ve çocuklarınız birer imtihan sebebidir ve büyük mükâfat Allah’ın katındadır.”

Okuduğum hadis-i şerifte Allah Resûlü (s.a.s) şöyle buyuruyor: “Hiçbir anne baba, çocuğuna güzel terbiyeden daha kıymetli bir bağışta bulunmamıştır.”

Aziz Müminler!

Allah Teâlâ’nın bizlere emanet ettiği en kıymetli nimetlerden biri de çocuklarımızdır. Onlar gözümüzün nuru, gönlümüzün süruru, ailemizin neşesi ve istikbalimizin teminatıdır. Fani olan insanın gök kubbe altında bırakabileceği en değerli ve en anlamlı eseridir çocuklar.

Kıymetli Müslümanlar!

Peygamber Efendimiz (s.a.s) bir hadislerinde şöyle buyurur: “Çocuğunun senin üzerinde hakkı vardır.” Evet, nasıl ki anne-babanın çocukları üzerinde hakları varsa çocukların da ebeveynleri üzerinde hakları vardır. Çocuklarımızın yeme, içme ve barınma gibi ihtiyaçlarını karşılamak temel görevimizdir. Bununla birlikte saf ve temiz bir fıtratla dünyaya gelen yavrularımızı Allah’a kulluk bilinci ve ibadet aşkıyla büyütmek, iyi bir insan ve güzel bir Müslüman olarak yetiştirmek de bizim sorumluluğumuzdur.

Değerli Müminler!

Cenâb-ı Hak bizleri şöyle uyarıyor: “Ey iman edenler! Kendinizi ve ailenizi cehennem ateşinden koruyun.”

Öyleyse hep birlikte şefkatle tutalım çocuklarımızın elinden. Kur’an’ın bereketli ortamıyla buluşturalım onları. Rahmet taşıyan yağmur damlaları gibi Kur’an’ın nuru yağsın yavrularımızın gönüllerine. Dünyanın en güzeli çocuklar, mekânın en güzeli camiyle, sözün en güzeli Kur’an’la, ahlakın en güzeli Peygamberî ahlak ile buluşsun. Unutmayalım ki bizi hayırla yâd edecek, ağzı dualı ve Kur’an’lı, besmeleyi dilinden düşürmeyen, özü sözü bir, ahlakı güzel, gönlü sevgi dolu evlat yetiştirmek hem dünya huzurumuz hem de ahiret azığımızdır.

Aziz Müslümanlar!

Çocuklarımızın Yüce Kitabımız Kur’an’ı, Sevgili Peygamberimiz (s.a.s)’in örnek hayatını, iman ve ibadet esaslarını, dinî ve ahlaki değerlerimizi öğrenebilecekleri yaz Kur’an kurslarımız 27 Haziran’da başlıyor. Önümüzdeki Pazartesi’den itibaren kayıtlarınızı yaptırabilirsiniz. “Haydi Koş gel, Camiler Seninle Güzel” şiarıyla camilerimiz göz aydınlığı yavrularımızla bir kez daha şenlenecek. Çocuklarımız Kur’an’ın anlam dünyasıyla buluşacak, İslam ahlak ve terbiyesini gönüllerine nakşedecek inşallah. Bütün anne-babaları çocuklarımızı sevgiyle bu önemli faaliyetimize teşvik etmeye ve hocalarımıza destek olmaya davet ediyoruz.

“Kolaylaştırınız zorlaştırmayınız. Müjdeleyiniz, nefret ettirmeyin” hadis-i şerifinden almış olduğumuz ilhamla bu önemli faaliyetimize teşvik etmeye ve 150 bin hocamızla 90 bin  camimizde 40 bine yakın Kur’an kursumuzda, inşallah bu yaz mevsimini iki ay süre içerisinde, çocuklarımızı camilerde yaz Kur’an kursları ile buluşturarak değerlendirmeye gayret edelim. Bu bir fırsattır.

Aziz kardeşlerim!

Çocuklarımız camilerde Kur’an kurslarına, yaz kurslarına devam edecekleri belli yaşlar var. Netice itibariyle ergenlik yaşını geçtikten sonra, hele 14-15 yaşını geçtikten sonra zor olduğunu hepimiz biliyoruz. İşte o yaşlara gelinceye kadar biraz fedakarlık edelim. Camilerimizde hocalarımızın açmış olduğu Kur’an derslerinde, ilmihal derslerinde, Peygamber Efendimizin (s.a.s.) hayatı, abdest, gusül abdesti nasıl alınır, namaz nasıl kılınır, bütün bu ve benzeri temel dini bilgilerimizi camilerimizde çocuklara verebilmemizin en büyük fırsatı yaz Kur’an kurslarıdır. Bunu çok önemli buluyorum ve sizlerin de önemsemesini, çocuklarımızın bu yaşlardaki din eğitimlerini almaları için teşvik etmenizi özellikle istirham ediyorum. Allah yar yardımcımız olsun.