14.04.2022

Rize, ‘Bir Damla Hayat’ Olmaya Devam Ediyor

Rize Müftülüğü ve Türkiye Diyanet Vakfı Rize Şubesi, Batı Afrika ülkesi Burkina Faso’da ve Güney Asya ülkesi Afganistan’da birer su kuyusu açarak bölge halkını temiz suyla buluşturdu.

Kırsal bölgelerde yaşayanların temiz su kaynaklarına ulaşabilmek için kilometrelerce yol kat ettiği Burkina Faso ve Afganistan’da, insanları temiz suya kavuşturmak ve Ramazan gıda kolisi yardımında bulunmak amacıyla o ülkelere giden Türkiye Diyanet Vakfı ekipleri, kuyuların açılışını gerçekleştirdi.

Türkiye Diyanet Vakfı Rize Şubesi Başkanı İl Müftüsü Naci Çakmakçı, Diyanet Haber’e yaptığı açıklamada “Bir damla suya hasret insanların yüzünü güldürmek ve kuraklık yaşanan bölgelerdeki insanların temiz su ihtiyacını karşılamak maksadıyla Türkiye Diyanet Vakfı tarafından hayata geçirilen 'Bir Damla Hayat Su Kuyusu' projesine Rize olarak desteğimiz devam ediyor. TDV Rize il ve ilçe şubeleri olarak 2019 yılında Moritanya’da 11, takip eden yıllarda Zimbabve’de 2, Togo’da 1, Tanzanya’da 1 su kuyusu açtık. Son olarak ta içinde bulunduğumuz Ramazan ayında Burkino Faso ve Afganistan’da birer olmak üzere toplamda 17 adet su kuyusu açtık. 18. su kuyusu için çalışmalarımız devam etmekte olup, uygun görülen bir ülkede kuyumuzu açmayı planlıyoruz. Halkımızın teveccühünün yoğun olduğu bu iyilik hareketine destek vermeye devam edeceğiz.” dedi.

Müftü Çakmakçı, “Halkımızın Vakfımızın çalışmalarına desteği her geçen gün artarak devam ediyor. İnsanların aç ve susuz kalmaması için ellerinden gelen gayreti gösteriyorlar. Bu anlamda hayırsever Rize halkını anlamlı desteklerinden dolayı tebrik ediyorum. Kuraklıkla mücadele eden insanların suya kavuşmasına vesile olan ve Vakfımızın bütün faaliyetlerine gönülden destek veren tüm halkımıza teşekkür ediyorum.” diye konuştu.