17.11.2021

Rize’de Gençler Sabah Namazında Buluşuyor

Rize Müftülüğü, Gençlik Koordinatörlüğü çalışmaları kapsamında; gençlerin milli birlik beraberlik ve manevi duygularını canlı tutmak, gençlere cemaatle namaz kılma alışkanlığı kazandırmak ve özellikle sabah namazının manevi bereketinden istifade etmelerini sağlamak maksadıyla sabah namazı buluşmaları gerçekleştiriyor.

Sabah Namazı buluşmaları her hafta Cuma günü Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi yerleşkesinde bulunan Hacı Ahmet Erdoğan Camii ve Piriçelebi Mahallesinde bulunan Çaykur Ziraat Camii’nde gençlerin katılımıyla icra ediliyor.

Buluşmalar kapsamında Kur’an-ı Kerim okunuyor, cemaatle sabah namazı eda ediliyor, zikir, tesbihat, sohbet ve duanın ardından Diyanet Genç Ofis Bürolarında kahvaltı yapılıyor.

Rize İl Müftüsü Naci Çakmakçı katıldığı sabah namazı programında gençlerle bir araya gelerek “Ruhumuzu, gönlümüzü, aklımızı, kalbimizi kötülüklerden arındırmak için bu şekilde ilim ve irfan meclislerinde bir araya geliyoruz” ifadeleriyle onlara çeşitli tavsiyelerde bulundu.

Müftü Çakmakçı, gençlerin her şeyden önce güzel bir ahlaka sahip olması gerektiğini belirterek, "Gencin süsü güzel ahlakıdır. Müslüman söz verdiği zaman sözünde duran, konuştuğu zaman doğruyu söyleyen, kendisine bir şey emanet edildiği zaman riayet edendir." dedi.

Çakmakçı tavsiyelerine: “Sizler şu an hayatınızın en güzel dönemi olan gençliğinizi yaşıyorsunuz. Gençliğinizi daha verimli hale getirmek sizin elinizdedir. Kur'an-ı Kerim'in ilkelerine göre yaşamalıyız. Kur'an elimizden düşmeyecek. Okumasını bilmeyen öğrenecek. Bu yetmez, anlamına vakıf olacağız. Bu da yetmez, mesajlarını hayatımızda tatbik edeceğiz. Ne kadar çok okursak, anlarsak, tatbik edersek o kadar çok nitelikli Müslüman oluruz.” şeklinde devam etti.

Gençlere, yaşantılarında daha dikkatli olmalarını hatırlatan Müftü Çakmakçı, “En küçük davranışlarınızda bile, edep, nezaket ve zarafet olsun. Bütün imkânlarınızla bildiğiniz ve yaşadığınız güzelliklerin hayata taşınması için gayret edin. İyiliklerin çoğalması ve kötülüklerin azalması için gayret edin. Çevrenize örnek olun. Faydalı çalışmalara katılın ve destek olun.” ifadelerini kullandı.

Gençlerin, Allah katında özel bir değere sahip olduğunu vurgulayan Müftü Çakmakçı, “Kıyamet günü dehşetli bir zamanda Peygamber efendimizin yanında ve güvende olacak 7 grup insandan birisi de, Allah’a kulluk yapan gençtir. Bu bağlamda en önemli şey, insanın-gencin neyin peşinden gittiğidir.” dedi ve gençlere başarı dileklerinde bulundu.