17.02.2021

Bir İyilik Sıcak Bir Yuva

Savaşların insan ve doğa üzerindeki etkisinin yıkıcılığı yadsınamaz bir gerçektir. Bu yıkıcı etki, kış şartlarında kendini daha da şiddetli bir şekilde hissettiriyor. 

2011 yılından bu yana Suriye’de devam eden savaş pek çok insanın hayatını kaybetmesine neden olurken bir o kadar insanın da yakınlarını ve yaşadığı evlerini kaybetmesine neden oldu. Bombardıman ve saldırılar altında evlerini terk etmek zorunda kalan aileler, başarabilirse başka ülkelere sığınıyorlar. Kendi topraklarında sıkışıp kalan aileler ise zorlu arazi ve mevsim şartlarında çadırlarda ve dağınık kamp alanlarında yaşam mücadelesi veriyor. 

2019 yılında İdlib’e yönelik saldırılar nedeniyle yeniden başlayan göç dalgası sonucunda yüzbinlerce insan evlerini terk ederek Türkiye sınırına yakın bölgelere göç etmeye başladı. Her şeyi geride bırakarak yollara düşen ailelerin camiler ve çadırlar dışında başlarını sokacak bir ortamları yok. Yazın sıcak, kışın soğuk ve olumsuz hava şartlarına karşı en önemlisi de dondurucu soğuğa karşı korunaksız kalan ailelerin nitelikli barınma ihtiyacı hayati öneme sahip durumda. 

Savaşın başladığı günden bu yana eğitimden hayri hizmetlere kadar pek çok alanda savaş mağduru ailelere destek olan Türkiye Diyanet Vakfı da zor şartlarda yaşam mücadelesi veren aileler için “Bir İyilik, Sıcak Bir Yuva” temasıyla başlattığı İyilik Konutları projesi kampanyası ile başta yetim ve engelli aileler olmak üzere ailelerin bir nebze de olsa yaşam standartlarını iyileştirebilmeyi amaçlıyor. 

Kampanya kapsamında su basmananın üzerine inşa ettiğimiz evlerimiz insani koşulların göz önünde tutulduğu 2 odalı, içerisinde banyosu, tuvaleti, mutfağı ve avlusu bulunan demir kapılı, çatısı betondan imal edilen, her türlü hava şartlarına dayanıklı betonarmeden yapılmış olup 38 m2 metrekare büyüklüğündedir.

Bir İyilik Konutu’nun bedeli 30 Nisan 2022 tarihine kadar 19.750 TL olarak belirlenmiştir. Konut yapılan bölgede döviz ile harcama yapılıyor olması nedeniyle belirtilen tarihten sonra kurdaki değişiklilere göre konut fiyatı da değişebilecektir.

Siz değerli hayırseverlerimiz tarafından Vakfımıza bu zamana kadar 14.673 konut bağışı yapılmış olup, şu ana kadar bağışlanan bu konutların 6.214 tanesi tamamlanmış, 2.900 tanesinin ise yapımı devam etmektedir. 5.559 konutun ise yapımı planlanmış olup yerel otoritelerden arazi tahsisi beklenmektedir. Arazi tahsisleri tamamlandıktan sonra bu konutların da yapımı hızla tamamlanacaktır.

 

 

Rize olarak ise hayırseverlerin destekleriyle bu güne kadar 59 adet iyilik konutu inşa edilmiştir.

 

Bir İyilik, Sıcak Yuvalara Dönüşüyor

Türkiye Diyanet Vakfı Rize İl ve İlçe Şubeleri olarak savaşın yetim bıraktığı ümmetin çocuklarını yalnız bırakmıyoruz, desteklerinizle kardeşlerimize yaşanabilir yuvalar kuruyoruz.

Evleri seller altında kalan kardeşlerimize birlikte çare olmaya var mısınız?

Kışı geçirmek için sıcak bir yuva arayan kardeşlerimizi yanında olmaya var mısınız?

Çetin kış şartlarında sıcak bir yuva hasreti çeken kardeşlerimizin hayallerini yeşertmeye var mısınız?

Siz de bu kampanyaya destek olarak savaş mağduru bir aileye sıcak bir yuva olabilirsiniz.

 

Siz hayırsever kardeşlerimizi İl/İlçe Müftülüklerimize ve Türkiye Diyanet Vakfı Şubelerimize bekliyoruz...

 

Bağışlarınız için:

Türkiye Diyanet Vakfı Rize Şubesi

Banka: Vakıflar Bankası Rize Şubesi

İban No: TR35 0001 5001 5800 7292 6530 21

Banka yoluyla bağışta bulunurken “Konut Bedeli” diye belirtilmelidir.

 

Ayrıca bu iyilik hareketine SMS yoluyla destek olmak için SURİYE yazıp 5601’e SMS göndererek 10 TL bağışta bulunabilir ya da bagis.tdv.org adresinden online bağış yapabilirsiniz.

İRTİBAT TEL: 0464 214 26 79 (130)