19.02.2020

Rize’den Zimbabve’ye Su Kuyusu ve Vakıf Çeşmesi

Afrika kıtasının güneyinde yer alan, denize kıyısı olmayan, halkının %35’i Müslüman olup toplam nüfusun %90’ı fakirlik seviyesinde bulunan bir kara ülkesi olan Zimbabve’de hayırsever Rize halkı tarafından su kuyusu ve vakıf çeşmesi açılacak.

“Bir Damla Hayat Su Kuyusu” projesine destek vererek Moritanya’da 11 su kuyusu açılmasına vesile olan Rize halkı, Afrika’nın güneyinde yer alan Zimbabve ülkesinde bir kuyu daha açmaya hazırlanıyor.

İl Müftü Vekili Naci Çakmakçı konu ile alakalı yaptığı açıklamada, Türkiye Diyanet Vakfı’nın hayri hizmetleri arasında yer alan “Bir Damla Hayat Su Kuyusu” projesine destek amacıyla Türkiye Diyanet Vakfı Rize Şubesi öncülüğünde daha önceden başlatılan su kuyusu kampanyasının hayırsever Rize halkının isteği ve desteği doğrultusunda devam ettiğini belirterek kampanya çerçevesinde Moritanya’da açılan 11 su kuyusuna ilaveten Zimbabve’de de 1 su kuyusu açılacağını ifade etti. Yeraltı ve yerüstü su kaynaklarının çok kısıtlı olması, az yağmur alan bir bölge olması, suya ulaşmada altyapı eksikliklerinin olması gibi nedenlerle su kuyusunun bölgede son derece ihtiyaç olduğunu dile getiren Çakmakçı, açılacak kuyudan ortalama 3 bin 250 kişinin istifade edeceğini söyledi. Çakmakçı, hayırsever halkımızın katkılarıyla toplanan su kuyusu toplam maliyetinin, Türkiye Diyanet Vakfı Rize Şubesi tarafından Genel Merkeze aktarıldığını ifade ederek çalışmaların başlatıldığını söyledi.

Çakmakçı, bu ve benzeri yardım kampanyalarında desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen hayırsever Rize halkına ve emeği geçen herkese teşekkür etti.