T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

Rize Müftülüğü

11.06.2019

Resmi Tatillerde ve Ek Ders Tahakkuklarında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

EK DERS TAHAKUKLARI İLE İLGİLİ DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

 

1. Beyanlar İnternet üzerinden her ayın sonu 30 la biten aylarda 30’da 31 ile biten aylarda 31’i devam eden ayın 1-2’si akşamına kadar DİBBYS (Diyanet İşleri Başkanlığı Bilgi Yönetim Sistemi) üzerinden kullanıcı adı ve şifresi girilerek ek ders tahakkuku yapacak personeller tarafından şahsen yapılacak.

2. Ders açma öğrenci kaydı dönem başlarında belirtilen süreleri içerisinde (dönemin başladığı haftanın ilk üç günü) yapmayan personeller yapmadıkları dönemlere ait tahakkuklarını veremeyeceklerdir.

3. Resmi izin alan personellerin izin aldıkları günlere ait tahakkukları sistem tarafından kapatılmakta olup o günlerde tahakkuk verilemeyecektir.

4. İdari izinli (sağlık sorunu vb.) olan personel girmediği derslere ait günlerde sistem üzerinden ek ders eksiltmesi yapması gerekir.

5. Zamanı içerisinde tahakkukunu vermeyen personellere (Geçerli bir mazereti olanlar hariç) geriye dönük ödeme yapılmayacaktır.

 

ULUSAL BAYRAM, DİNİ BAYRAM VE RESMİ TATİLERDE

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

 

1. Kanunla belirlenen resmi tatil günleri

            a) 1 Ocak Yılbaşı Tatili (1 gün 8 saat mesai tahakkuk edilecek)

            b) 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı  (1 gün 8 saat mesai tahakkuk edilecek)

            c) 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü (1 gün 8 saat mesai tahakkuk edilecek)

            d) 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı (1 gün 8 saat mesai tahakkuk edilecek)

            e) 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü (1 gün 8 saat mesai tahakkuk edilecek)

            f) 30 Ağustos Zafer Bayramı (1 gün 8 saat mesai tahakkuk edilecek)

            g) 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı (bayram 28 Ekim saat 13.00’da başlayıp 29 Ekim günü devam eder)              (1,5 gün 28’nde 4 saat 29’da 8 saat mesai tahakkuk edilecek)

 

2. Dini Bayramlar

            a) Ramazan Bayramı (Arefe günü saat 13.00’ten itibaren  3,5 gündür.)  (arefe günü 4 saat bayramın 1,2 ve 3 günlerinde 8 saat mesai tahakkuk edilecek)

            b) Kurban Bayramı (Arefe günü saat 13.00’ten itibaren  4,5 gündür.) (arefe günü 4 saat bayramın 1,2, 3 ve 4 günlerinde 8 saat mesai tahakkuk edilecek)

3. Beyanlar İnternet üzerinden resmi tatilin yapıldığı gün ve takip eden 3 gün içerisinde DİBBYS (Diyanet İşleri Başkanlığı Bilgi Yönetim Sistemi) üzerinden kullanıcı adı ve şifresi girilerek fazla mesai beyanı, tahakkuku yapacak personeller tarafından şahsen yapılacak

4. Haftalık izin günü ve Resmi izin alan personellerin izin aldıkları günlere ait tahakkukları sistem tarafından kapatılmakta olup o günlerde tahakkuk verilemeyecektir.

5. İdari izinli (sağlık sorunu vb.) olup; mesai günlerinde görevinde olmayanlar sistem üzerinden o günlerde fazla mesai beyanında bulunmayacaktır.

Mağduriyet yaşamamak ve Müftülüğün iş yükünü artırmamak için personellerin gerekli dikkat ve özeni göstermesi ve ikinci bir bilgilendirmeye mahal verilmemesi gerekmektedir.