29.03.2017

Üç Aylar ve Regaip Kandili Mesajı

Üç aylar, kameri takvime göre Recep, Şaban ve Ramazan aylarıdır. Bu aylar; dinî duyguların yoğunluk kazandığı, merhamet, şefkat, yardımlaşma ve dayanışma hislerinin doruk noktaya ulaştığı aylardır.

Mevla’mızın rahmetinin sağanak sağanak yağdığı üç ayların ilki olan Receb-i Şerif ayına 29 Mart Çarşamba günü itibari ile girmiş bulunmaktayız. 30 Mart Perşembe’yi Cumaya bağlayan gece de “bol sevap, mükâfat ve fazilet” anlamına gelen Regaip Kandili gecesini idrak etmiş olacağız.

Bu üç aylık zaman dilimi, Sevgili Peygamberimizin (s.a.s) 'Recep ayı Allah'ın ayı, Şaban benim ayım, Ramazan da ümmetimin ayıdır' buyurduğu; Allah’ın rahmetine, Peygamberin şefkat ve hoşgörüsüne ve ümmeti kurtuluşa çağıran bir zaman dilimidir.

Sevgili Peygamberimiz (s.a.s), üç aylara ulaştığında: “Allah’ım! Recep ve Şaban ayını bizim için mübarek kıl ve bizi Ramazan’a ulaştır” şeklinde duada bulunurdu. Bizler de bu değerli zaman diliminden azamî ölçüde istifade etmenin ve kandil gecelerinin aydınlığında bereketli bir mevsim geçirmenin gayreti içerisinde olalım.

Bu üç aylık zaman dilimini en iyi şekilde değerlendirerek; kendimizi, Kur’an’ın insanlığa hidayet olarak gönderildiği, bin aydan daha hayırlı olan Kadir gecesine ve bu gecenin içinde bulunduğu on bir ayın sultanı Ramazan’a hazırlayalım.

Bu aylar; geçmişin muhasebesini yaparak, geleceğe daha bir azim ve enerji dolu olarak girmek için iyi bir imkândır. Üç aylar; yaratılış gayemizi düşünmemiz; yaratan ve yaratılanlarla olan münasebetlerimizi değerlendirmemiz için bulunmaz bir fırsattır. Bu aylarda yapılacak dualar, tevbe-istiğfarlar, kalıcı iyilik ve hayırlar, sevinç ve kederlerin gönülden paylaşılması Rabbimizin katında karşılığını fazlasıyla bulacaktır.

Bu mevsimde Efendimizin sünnetine uyarak kulluk hayatımıza bir çeki düzen vermeli ve ibadetlere daha sıkı sarılmalıyız. Özellikle Kur’an’ın manasına kulak vererek, gecelerimizi namaz, zikir ve dua ile ihya ederek, gündüzleri de sünnete uygun olarak oruçla geçirerek gelecek gün ve geceleri en güzel şekilde karşılamalıyız.

Bu vesile ile tüm din görevlilerimizin, Rizeli kardeşlerimizin ve bütün İslam âleminin üç aylarını ve Regaip Kandilini tebrik ediyor, insanlığın ortak huzurunu tehdit eden terör, şiddet, savaş ve düşmanlığın yerini barış ve huzura bırakmasını ve bu aylarda yapacağımız ibadet, dua ve yakarışların kabul olmasını Cenâb-ı Mevlâ’dan niyaz ediyorum.

 

İsmail YALÇIN

İl Müftüsü