26.07.2016

Tanıtım ve Tarihçe

Müftülüğümüz, 633 sayılı Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun’la kendisine verilen “İslam Dininin inançları, ibadet ve ahlak esasları ile ilgili işleri yürütmek, din konusunda toplumu aydınlatmak ve ibadet yerlerini yönetmek” görevlerini Başkanlık adına İlçemizde yürütmektedir. Müftülüğümüzce yürütülen bu hizmet ve faaliyetler: başta irşat hizmetleri olmak üzere eğitim hizmetleri, hac ve umre hizmetleri, yayın hizmetleri, denetim hizmetleri vb. hizmet ve faaliyetlerdir.

İrşat hizmetleri, cami içi irşat hizmetleri olarak imamet (beş vakit namaz, cuma ve bayram namazları), hitabet (cuma ve bayram hutbeleri) vaaz ve müezzinlik (ezan, ikamet) hizmetleridir. Bu hizmetler 1 Müftü, 17 İmam-Hatip ve 1 Müezzin-Kayyımla 17 camide sunulmaktadır.

Hac ve Umre hizmetlerini  ise buna turistik bir seyahat değil bir ibadet inancıyla Başkanlığımız ve İlçe Müftülüğümüz, A Grubu Seyahat acenteleriyle birlikte ciddiyet ve disiplin içerisinde yürütmektedir. Hacılarımızın yaptıkları bu zor ve mükemmel ibadeti bilinçli olarak yapabilmeleri için seminerlere büyük önem verilmektedir.

Diyanet İşleri Başkanlığımız, görevi olan “İslam dininin inançları, ibadet ve ahlak esasları konusunda toplumu aydınlatma” aracı olarak yayın faaliyetine çok önem vermektedir. Sesli, görüntülü ve yazılı yayınlar yapmaktadır. CD, kitap, dergi, çocuk dergisi, ilmi dergi gibi birçok yayın unsuru müftülük personelimiz ve bilhassa ilköğretim çağındaki çocuklarımızın mutlaka Diyanet Çocuk Dergisini okumalarının gerektiğine inanmaktayız. Temmuz 2016 tarihinden itibaren de http://camlihemsin@diyanet.gov.tr adıyla yayın hayatına devam etmektedir.

Müftülüğümüz yatırımcı bir kuruluş değildir. Din hizmeti sunmak için kullanılan bütün bina ve araç-gereçler hayırsever halkımızın kurduğu dernek ve vakıflar ile Türkiye Diyanet Vakfı Çamlıhemşin Şubesi’nce temin edilmektedir. Müftülük hizmet binaları, cami ve mescitler, Kur’an kursları bu gönüllü kuruluşlar tarafından yapılmakta ve yaşatılmaktadır.

Müftülüğümüz yukarıda sıralanan bütün bu hizmetleri 1 İlçe Müftüsü, 2 Memur, 1 Hizmetli ve 1 Şoförden oluşan idari kadro ile  yürütmektedir. Toplam 22 kadrolu personelin sevk ve idaresi ile faaliyetlerini sürdürmektedir. Mülkiyeti TDV’na ait 1 binek otosu bulunmaktadır.