20.07.2016

Şehitlerimize taziye…

Yüce Rabbimiz;

إِنَّا لِلّهِ وَإِنَّا إِلَيْهِ رَاجِعونَ

“…Şüphesiz biz (her şeyimizle). Allah’a aidiz ve şüphesiz O’na döneceğiz” (Bakara 156)

وَلَا تَقُولُوا لِمَنْ يُقْتَلُ ف۪ي سَب۪يلِ اللّٰهِ اَمْوَاتٌ بَلْ اَحْيَاۤءٌ وَلٰكِنْ لَا تَشْعُرُونَ

“Allah yolunda öldürülenlere "ölüler" demeyin, zira onlar diridirler, fakat siz farkında değilsiniz.” (el-Bakara, 2/154) buyurmaktadır.

 

Başkanlığımız personellerinden İmam-Hatipler İbrahim Yılmaz ve Mustafa Yaman, Rıfat Börekçi Eğitim Merkezi’nde görevli Ali Alıtkan, 15.7.2016 Cuma gecesi terör örgütü mensuplarının darbe girişimi sırasında açılan ateş esnasında şehit olmuşlardır.

Ülkemizin birliği ve bütünlüğü, milletimizin huzur ve güvenliği uğruna canını feda eden muazzez şehitlerimiz;

İmam-Hatip Mustafa Yaman, Ankara Gölbaşı’nda bulunan Özel Harekât Daire Başkanlığı Şehitler Camii’nde mihrap görevlisiydi. Özel Harekâta gerçekleştirilen ilk bombalı saldırıdan sonra polislerin yardımına giden Yaman, ikinci bombalama sonucu şehit olmuştur.

İmam-Hatip İbrahim Yılmaz,  Erzurum Şenkaya İlçesi’ne bağlı Yaymeşe Mahallesi Camii İmam-Hatibi idi. İstanbul’da izinde olduğu zaman diliminde darbecilerin açtığı ateş sonucu şehit olmuştur.

En son görev yeri Rıfat Börekçi Eğitim Merkezi olan Ali Alıtkan, Genelkurmay Başkanlığı önünde açılan ateş sonucu şehit olmuştur.

Bugün aziz şehitlerimize karşı en büyük görevimiz yüreklerimizi kenetlemek, birliğimizi, beraberliğimizi ve kardeşliğimizi pekiştirmektir. Aziz şehitlerimizin aziz hatırasına karşı göstereceğimiz en büyük saygı her zaman hakkın, hukukun, adaletin, kardeşliğin, birlik ve beraberliğin yanında yer almak olduğu unutulmamalıdır.

Şehitlik mertebesine ulaşan 208 kardeşimize, şehit olan din görevlilerimize Cenab-ı Mevla’dan sonsuz rahmet, yaralılara acil şifalar, kederli ailelerine, yakınlarına, sevenlerine, Diyanet camiamıza ve aziz milletimize sabır ve metanetler niyaz ediyorum.

 

Prof. Dr. Mehmet GÖRMEZ
Diyanet İşleri Başkanı