03.11.2022

Diyanet merkez ve taşra teşkilatında deprem tatbikatı…

Diyanet İşleri Başkanlığının merkez ve taşra teşkilatında eş zamanlı deprem tatbikatı yapıldı.

Diyanet İşleri Başkanlığı ve İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) iş birliği ile Diyanet İşleri Başkanlığı merkez ve taşra teşkilatında eş zamanlı “Deprem Anı, Çök-Kapan-Tutun ve Tahliye Tatbikatı”, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun katılımıyla yapıldı.

Tatbikata, Diyanet İşleri Başkanlığı merkez teşkilatı, il ve ilçe müftülükleri, eğitim merkezleri, dini yüksek ihtisas merkezleri ve Kur’an kursları olmak üzere toplam 24 bin 39 hizmet binasında, 843 bin 299 Diyanet İşleri Başkanlığı personeli ile öğrenci katıldı.

Başkan Erbaş: “Türkiye’de yılda 25 bin deprem oluyor”

Tatbikat öncesi Diyanet İşleri Başkanlığı 15 Temmuz Milli İrade Şehit Ali Alıtkan Konferans Salonu’nda gösterilen tatbikat filmi ile verilen brifingin ardından konuşan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Türkiye’de yılda 25 bin deprem olduğunu ve depremle mücadelede herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini söyledi. Başkan Erbaş, “Biz üzerimize düşeni yapmaya gayret ediyoruz. Eğer bu tedbirleri almazsak, tatbikatları yapmazsak, vazifemizi yapmış olmayız.” dedi.

Bakan Soylu: “Diyanet, kadına şiddet, uyuşturucu ve afetle mücadelede bize destek veriyor”

İçişleri Bakanı Soylu ise, Diyanet İşleri Başkanlığının aile içi ve kadına şiddetten uyuşturucu ve afetle mücadele çalışmalarına destek verdiğini belirterek, “Bugünkü tatbikat önemli. 12 Kasım’da bir ülke tatbikatı gerçekleştireceğiz. Bu, dünyada deprem afet riski yüksek olan ülkelerde yapılmaktadır. İlk kez Türkiye’de bir ‘Türkiye tatbikatı’ yapılacak. Basit bir tatbikat, sadece ‘çök kapan tutun’ hareketini içeren bir tatbikat.” diye konuştu.

6 ile canlı bağlantı yapıldı

Başkan Erbaş ve Bakan Soylu, 81 ili temsilen Antalya, Denizli, Gaziantep, Kocaeli, Ordu ve Van’daki Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı birimlerde yapılan canlı bağlantıyla tatbikatı izledi.

Daha sonra Diyanet İşleri Başkanlığı Merkez Yerleşkesinde bulunan Diyanet Çocuk Kreş ve Gündüz Bakımevi’ndeki tatbikata katılan Başkan Erbaş ve Bakan Soylu, burada tatbikat sırasında çocukların tahliye anına eşlik ederek toplanma alanına geçti.

Çocuklara deprem çantası hediye edildi

Burada öğrencilere deprem çantası hediye edilmesinin ardından AFAD görevlisince arama kurtarma köpeğiyle gösteri yapıldı.

Başkan Erbaş ve Bakan Soylu, Diyanet İşleri Başkanlığı Merkez Yerleşkesinde kurulan AFAD Mobil Koordinasyon Merkezinin önünde basın mensuplarına açıklama yaptı.

Başkan Erbaş: “İnsanlara hizmet ediyoruz”

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 150 bine yakın mensubuyla Türkiye’nin her yerinde olan tek kurum olduğunu söyledi.

Afet ve felaketlerin bazen insanın kendi eliyle olduğunu bazen de Cenab-ı Hakk’ın kudretiyle meydana geldiğini kaydeden Başkan Erbaş, “Bütün mensuplarımızla, camilerimizde, hutbelerimizde, vaazlarımızda, Kur’an kurslarımızdaki hocalarımızın talebelerimize vermiş olduğu eğitimle, İçişleri Bakanlığımızın, AFAD Başkanlığımızın her zaman yanındayız. Ülkemizin 81 ilinde 922 ilçesinde 40 bini aşkın köyünde beraberiz. Çünkü insanlara hizmet ediyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

“Bir insanı kurtarmak bütün insanlığı kurtarmak gibidir”

Başkan Erbaş, insanları eşref-i mahlukat olarak gördüklerini ifade ederek, “Kur’an-ı Kerim’den öğrendiğimize göre Rabbimiz buyuruyor ki; ‘Bir insanı kurtarmak bütün insanlığı kurtarmak gibidir.’ Biz bu ruhla bütün insanlarımıza, onları doğru bilgilendirerek yardımcı olmaya çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

Bakan Soylu: “Tatbikatlar başarıyla sonuçlandı”

İçişleri Bakanı Soylu da, Türkiye genelinde Diyanete bağlı birimlerdeki deprem tatbikatının başarılı şekilde tamamlandığını belirtti.

Rize’de gerçekleştirilen tatbikat geçeğini aratmadı

Diyanet İşleri Başkanlığı merkez ve taşra teşkilatında eş zamanlı olarak gerçekleştirilen "Deprem Anı, Çök-Kapan-Tutun ve Tahliye Tatbikatı" ilimiz genelindeki Kur’an kurslarında da uygulandı.

Zavendikli Mustafa Hoca Kopuzlar Kur’an Kursunda gerçekleştirilen ana tatbikat programı Vali Yardımcısı Gülhani Ozan Sarı, İl Müftüsü Naci Çakmakçı, Afad İl Müdürü Mehmet Salih Avcı ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Ali Serkan Savaş’ın katılımıyla gerçekleştirildi.