09.06.2022

Rize’de Vekaletle Kurban Organizasyonu Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Rize’de Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı işbirliği ile düzenlenen "Vekâletle Kurban Organizasyonu Bilgilendirme Toplantısı” gerçekleştirildi.

Rize İmam Hatip Lisesi Konferans Salonunda, il genelinde görev yapan tüm din görevlilerinin katılımıyla düzenlenen program, Kur’an Kursu Öğreticisi Rahmi Çörek’in Kur’an-ı Kerim tilaveti ve İl Müftüsü Naci Çakmakçı’nın açış konuşmasıyla başladı.

Bilgilendirme toplantısına konuşmacı olarak katılan Din Hizmetleri Genel Müdürü Bünyamin Albayrak, Diyanet İşleri Başkanlığının misyon ve vizyonundan söz ederek tevhidin temsilcileri olarak din görevlilerine çok iş düştüğünü ifade etti.

Genel Müdür Albayrak, Türkiye Diyanet Vakfı’nın yurt içi ve yurt dışı faaliyetlerinden söz ederek, Rize Şubesinin bu faaliyetlerdeki katkısına değindi ve emeği geçen din görevlilerine teşekkür etti.

Kurbanın insani ve tebliğ boyutuna değinen Albayrak, bu milletin varlıkta ve darlıkta her zaman görev başında olduğunu, himmet adı altında dini istismar edenlere necip milletimiz gereken cevabı vermiştir, şeklinde konuştu.

Albayrak, ülkemizde ve tüm dünyada mazlumların yolumuzu gözlediğini belirterek vekâletle kurban kesim programının amacı, kurban fiyatlarının belirlenmesi, kurbanların satın alınması, bağışların kabulü, kesim ve dağıtım yapılacak ülkelerin belirlenmesi gibi konulara değindi.

Albayrak, vekâletle kurban bağış bedelinin 2022 yılında yurt içinde 2 bin 250 TL, yurt dışında ise 1.800 TL olduğunu söyleyerek bağış yapmak isteyenlerin Müftülüklere, Türkiye Diyanet Vakfı Şubelerine ilgili banka ve PTT şubelerine müracaat edebileceklerini ayrıca http://bagis.tdv.org adresinden online olarak bağış yapabileceklerini ifade etti.