T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

Rize Müftülüğü

29.10.2020

Mevlid Kandili dualarla idrak edildi

Diyanet İşleri Başkanlığınca Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hala Sultan Camii’nde düzenlenen Mevlid Kandili Özel Programı’na KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş ve çok sayıda vatandaş katıldı

Alemlere rahmet olarak gönderilen Hazreti Muhammed’in dünyayı teşriflerinin sene-i devriyesi olan Mevlid Kandili dualarla idrak edildi.

Mevlid Kandili münasebetiyle camilerde düzenlenen programlarda, Kur’an-ı Kerim okundu, salavatlar getirildi ve İslam dünyası için dualar edildi.

Programlarda, Hz. Peygamberin insanlığa getirdiği rahmet yüklü mesajlarından konular anlatıldı. Diyanet İşleri Başkanlığının Mevlid-i Nebi Haftası münasebetiyle belirlediği “Peygamberimiz ve Çocuk” teması çerçevesinde Hazreti Peygamberin bir baba, bir eğitimci, bir idareci olarak çocuklara yaklaşımına, onlarla kurduğu iletişimin ilke ve niteliklerine ve çocukların ihtiyaçları, sağlığı, eğitimi, himayesi, güvenli ve huzurlu bir geleceğe hazırlanması hususunda toplumun bütün fertlerine ve kurumlarına düşen görevlere dikkat çekildi.

Diyanet İşleri Başkanlığınca Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hala Sultan Camii’nde düzenlenen Mevlid Kandili Özel Programı’na KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş ve çok sayıda vatandaş katıldı.

TRT 1 ve Diyanet TV’den canlı olarak yayınlanan programda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, 14 asır önce yeryüzünde, haksızlık ve adaletsizliğin hayatı esir aldığı, insanlığın yolunu ve yönünü büsbütün kaybettiği karanlık bir dönem yaşandığını ifade ederek, “İşte böyle bir zamanda, Peygamber Efendimiz adeta insanlığın yeniden doğuşunun bir muştusu olarak dünyayı teşrif etti. İnsanlık, onun rehberliğiyle hakikate ve hidayete erişti; onun örnekliğiyle merhametle, sevgiyle, saygıyla, şefkatle tanıştı” dedi.

Hazreti Peygamberin, Allah’ın insanlığa merhametinin bir tecellisi olduğunu belirten Başkan Erbaş, “Rabbimiz; “Biz seni âlemlere ancak rahmet olarak gönderdik” buyurarak onun insanlık için ifade ettiği büyük manaya dikkat çekmektedir” diye konuştu.

Başkan Erbaş Hazreti Peygamberin hayatını insanlığın iyiliğine adayan bir rahmet elçisi olduğunu dile getirerek, Cahiliye çağında insanların birbirlerini köle pazarlarında satılığa çıkardığı ve kız çocuklarını diri diri toprağa gömdüğü bir çağda, tefeciliğin, sömürünün, faizin, ahlaksızlığın zirve yaptığı bir çağda, kabile savaşlarının, kan davalarının en üst seviyeye geldiği bir çağda Allah Resulü Efendimiz, etrafını aydınlatan bir kandil olarak insanları karanlıklardan aydınlığa çıkarmak için gönderildi” ifadelerini kullandı.

“O, insanlığı iyiliğe, adalete ve merhamete davet eden bir davetçidir”

Kur’an-ı Kerim’de Hazreti Peygamberin özelliklerinin anlatıldığına işaret ederek şöyle devam etti:

“Ayetler bize gösteriyor ki; O, hakkın ve hakikatin şahidi; hak yolunun delilidir. O, Allah’a kulluk bilinciyle, iyilik ve ibadet üzere bir hayat yaşayanların rehberi ve müjdeleyicisidir. O, Allah’ın dininden ve Resulünün yolundan sapanlara karşı, Allah’ı, mahşer gününü, azabı hatırlatan bir uyarıcıdır. O, insanlığı âlemlerin Rabbine, iyiliğe, adalete ve merhamete davet eden bir davetçi ve getirdiği ilahi mesajla yeryüzünü aydınlatan nurlu bir kandildir. İşte Peygamber Efendimiz, Allah’ın ona verdiği bu vazifeyle, cahiliye dönemini saadete asrına, mutluluk asrına dönüştürmüştür.”

Günümüzde, dünyanın yeniden bir cahiliye girdabına doğru sürüklendiği değerlendirmesinde bulunan Başkan Erbaş,  “Savaşlar, zulümler, yine yeryüzünün huzur ve barışına kastetmektedir. Çocuklar, kadınlar, yetimler ve kimsesizler, yine ihmal, istismar ve haksızlıklara maruz bırakılmaktadır” ifadelerini kullandı.

“İslam’ın ve Hz. Peygamberin hedef alınması tam anlamıyla bir akıl tutulmasıdır”

Başkan Erbaş, son zamanlarda yaptıkları açıklama ve yayınlarla İslam’ı ve Hazreti Peygamberi hedef alanlara dikkat çekerek, şöyle konuştu:

“Aklını ve vicdanını kaybeden bir takım kişi ve gruplar, insanlığın kurtuluş umudu olan İslam’a ve Hazreti Muhammed Mustafa Efendimize saldırmaktadır. Bugün özellikle Avrupa’da ahlaktan, insaftan, edepten yoksun bir şekilde İslam’ın muazzez elçisine dil uzatıldığına şahit olmaktayız. Sorumsuz ve basiretsiz söylemlerle camilerimiz ve Müslüman kardeşlerimiz, ırkçı terör guruplarının hedefi haline getirilmektedir. Açıkça ifade edeyim ki bu tam anlamıyla bir akıl tutulmasıdır. Batı’nın, en temel insani değerleri yitirdiğinin bariz bir göstergesidir. Biliyoruz ki bu ayrımcı ve insanlık dışı uygulamaların temel amacı, İslam’ı kendi toplumlarının gözünde itibarsızlaştırmak, yükselişine engel olmaktır. Biz biliyoruz ki, bugün dünya, Peygamber efendimizin üstün şahsiyeti ve örnek ahlakı nezdinde İslam’ın hayat veren ilkeleriyle buluşmaya her zamankinden daha fazla muhtaçtır. Bu sebeple son Peygambere ümmet olmanın onurunu yaşayan müminler olarak bizler, bütün bu saldırılar karşısında güçlü bir duruş ortaya koymaya mecburuz. Millet, ülke, tüm Müslümanlar ve İslam alemi olarak bunu yapmak zorundayız. Bunun için her platformda ve her vesileyle dünyayı, İslam’ın merhamet, adalet, hakkaniyet, güzel ahlak ilkeleriyle tanıştırmak için gayret göstermeliyiz.”

“Çocukların maddi ve manevi gelişiminde, ailenin işlevi son derece büyüktür”

Bu sene Mevlid-i Nebi münasebetiyle “Peygamberimiz ve Çocuk” konusunu etraflıca ele aldıklarını ifade eden Başkan Erbaş, “Biliyoruz ki, çocuklarımız Allah’ın bize emaneti, dünyanın neşesi, hayatın bereketi, neslin devamı ve geleceğin teminatıdır. Biliyoruz ki fert ve millet olarak çocuklarımıza karşı en temel sorumluluğumuz, onları hiçbir ayrım yapmadan en iyi şekilde yetiştirmek ve onlara güzel bir dünya bırakmaktır” diye konuştu.

Başkan Erbaş, her konuda olduğu gibi, çocuğa yaklaşım noktasında da Hazreti Peygamberin en güzel örnek ve en iyi rehber olduğuna vurguladı.

Çocuk ailenin aynasıdır”

Çocukların maddi ve manevi gelişiminde, aile kurumunun işlevi ve etkisinin son derece büyük olduğunun altını çizerek, “Çocuk ailenin aynasıdır. Zira sevgi, saygı, merhamet, şefkat, adalet, yardımlaşma, dayanışma, paylaşma kısacası bütün insani değerler en iyi ve etkili şekilde ancak aile yuvasında öğrenilmektedir. Bizler, çocuklarımızı hem dünya hayatının tehlikelerine karşı korumak hem de ahiretleri cennet olsun diye çalışmak zorundayız. Buna mecburuz. Çünkü onlar bize emanet. Emanete riayet etmek müminin en önemli vasıflarından birisidir” şeklinde konuştu.

Başkan Erbaş, çocuklarına Hazreti Peygamber’in örnekliğinde İslam’ı her yönüyle öğretmelerinin, Kur’an’ın en yüce rehber ve Hz. Peygamber’in en güzel örnek olduğunu tanıtmalarının müminlerin en temel vazifesi olması gerektiğini söyledi.

“Çocuklarımızı İslam’la yoğrulmuş medeniyet değerlerimizle tanıştırmalıyız”

“Çocuklarımızı İslam’la yoğrulmuş medeniyet değerlerimizle tanıştırmalıyız” diyen Başkan Erbaş, şunları söyledi:

“Çocuklarımıza kendi kimlikleriyle onurlu bir şekilde yaşamanın hazzına sunmalıyız. Peygamberimizin hayatına baktığımızda, onun çocuklara yaklaşımının temelinde sevgi, saygı, şefkat ve merhamet değerlerinin yer aldığını görüyoruz. O, her şeyden önce hiçbir ayrım gözetmeksizin çocuklara değer verir, ilgi gösterirdi. O, hayatı boyunca hiçbir çocuğa kötü bir söz söylememiş, yaramazlıklarını fıtratlarının gereği olarak değerlendirerek daima hoşgörüyle karşılamıştır. Başta kendi torunları olmak üzere bütün çocuklarla samimi ilişkiler kurarak onların dünyalarında eşsiz bir etki bırakmıştır. Hiç şüphesiz bizlerin de çocuklar üzerinde aynı etkiyi bırakabilmemizin ilk şartı, Allah Rasulünü sevmek ve onun eşsiz ahlakını kendi hayatımıza taşımaktır.”

“Hayatımızın muhasebesini yapalım”

Hazreti Peygambere duyulan sevgi ve muhabbet vesilesiyle bugün bir arada bulunduklarını hatırlatan Başkan Erbaş, “Bu itibarla Mevlid-i Nebiyi, geçmiş ve geleceğimiz için bir tefekkür vesilesi yapalım. Rabbimize, kendimize ve çevremize karşı sorumluluklarımız ekseninde hayatımızın muhasebesini yapalım. Peygamberimizin sünneti çerçevesinde söz ve davranışlarımızı gözden geçirelim. Bu geceyi hata ve günahlarımızdan arınmaya vesile kılalım. Ömrümüzün kalan kısmında Rabbimize iyi bir kul, habib-i edibine güzel bir ümmet olmanın azmini kuşanalım” diye konuştu.

Milletimizin ve İslam aleminin Mevlid Kandilini tebrik eden Başkan Erbaş, iyilik, takva ve güzel ahlakla bezeli bir hayatı bize ve çocuklarımıza bahşetmesini Yüce Rabbimden niyaz ediyorum” temennisinde bulundu.

Programdan sonra camiye gelen vatandaşlara Hala Sultan Camii avlusunda yemek ikram edildi.