16.07.2023

PAZAR’DA 15 TEMMUZ ANMA PROGRAMLARI DÜZENLENDİ

15 Temmuz 2016’da yaşanan hain darbe girişiminin 7’nci yıl dönümünde Pazar’da bir dizi program düzenlendi.

Hatuniye Camiinde Kur’an ve Dua Programı

 Pazar  Hatuniye Camii’nde öğle namazı öncesi düzenlenen Kur’an-ı Kerim Ve Dua programında, Kur’an-ı Kerim ve ilahiler  okundu. Program İlçe Müftüsü  Recep Şahan’ın yaptığı dua ile sona erdi.

Hatuniye Camii’nde düzenlenen  programa, İlçe Kaymakamı Mustafa Akın, İlçe Müftüsü Recep Şahan ve vatandaşlar katıldı.

Erhan Dural Kabri Başında Anıldı

İkinci program şehit Erhan Dural’ın kabri başında düzenlendi.15 Temmuz darbe girişimi sırasında Ankara'da, Genelkurmay Başkanlığı önünde açılan ateş sonucu vücuduna isabet eden kurşunla hayatını kaybederek şehit düşen Erhan Dural, Saat 13.30’da memleketi Orta Irmak Köyü’ndeki kabri başında dualarla anıldı.

Şehit Dural’ın kabri başındaki anma programına Erhan Dural’ın ailesi ve yakınlarının yanı sıra, Pazar İlçe Kaymakamı Mustafa Akın, Belediye Başkanı Dr. Ahmet Basa, Hava Radar Kıta Komutan V. Haldun Kazancı, İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Mehmet Özbek, Askerlik Şubesi Başkanı Asteğmen Süleyman Yalçınkaya, İlçe Müftüsü Recep Şahan ve vatandaşlar katıldı.

Şehidin kabri başında okunan Kur’an’ın ardından  İlçe Müftüsü Recep Şahan   dua yaptı.  Ardından, İlçe Kaymakamı Mustafa Akın ve beraberindekiler Erhan Dural’ın baba evini ziyaret ederek ailesi ile bir araya geldi.

15 Temmuz Akşam Programı Pazar Meydanında Gerçekleşti.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Gününün son  programı Saat 20.30’da Pazar 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda yapıldı.

Saygı duruşunda ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan program, Hatuniye Camii İmam Hatibi İhsan KOÇ’un Kur'an tilaveti  ile devam etti. Ardından 15 Temmuz'daki darbe girişimini anlatan bir sinevizyon gösterisi yayınlandı. Daha sonra İlçe Kaymakamı Mustafa Akın, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmanın ardından, Pazar Müftülüğü Merkez Kız Yaz Kur’an Kursu  öğrencileri ilahi ve şiirler seslendirdikten sonra İlçe Müftüsü Recep Şahan 15 Temmuz şehitleri ve tüm şehitlerimiz için dua yaptı.

Buradaki programa; Pazar İlçe Kaymakamı Mustafa Akın, Belediye Başkanı Dr. Ahmet Basa, Pazar Bölge Adliyesi Cumhuriyet Başsavcı V. Batuhan Ömer Gürsoy, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Akbulut, Hava Radar Kıta Komutan V. Haldun Kazancı, İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Mehmet Özbek, Askerlik Şubesi Başkanı Asteğmen Süleyman Yalçınkaya, İlçe Müftüsü Recep Şahan, kurum amirleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile 15 Temmuz Şehidi Erhan Dural ailesi ve vatandaşlar katıldı.

15 Temmuz anma programı saat 00.13’te tüm yurtta olduğu gibi Pazar Camilerinde okunan salaların ardından sona erdi.

16.07.2023